Acuşi intrăm şi noi cu CFR-ul la treabă. Primul meci, la “frăţiorii” multor jucători ai clujenilor. Meci de măcar un punct dacă se vrea ceva mai mult de locul IV. Şi ceva şanse ar fi, pentru că Sporting Braga are un parcurs cam sinuos. OK, au făcut ceva spectacol cu Udinese dar mi se pare că a fost mai mult un accident. Aşa că ai noştri cu Sougou în frunte pot încerca un contraatac, apărarea portughezilor nu prea se descurcă pe spaţii mai mari. Să vedem.
În rest, seara pare cam liniştită, cu multe favorite şi cu doar două meciuri mai echilibrate.
Celtic îi primeşte pe cei de la Benfica şi deşi scoţienii se laudă că acasă au luat bătaie doar de la Barcelona, aş zice că portughezii vin să bată. Şi au toate şansele.
Celălalt meci mai echilibrat e Chelsea v Juve. Italienii vin pe cai mari, cu seria lor incredibilă de invincibilitate. Chelsea a început bine sezonul dar a dat cu nasul de/în Atletico (1-4) şi apoi, efect direct, un 0-0 uscat la QPR. Juve nu a mai jucat de 3 ani în UCL şi probabil că tinereii de acolo vor vrea sânge. Chelsea mi se pare o trupă echilibrată (chiar şi după cele două bobârnace), joacă acasă şi îl au pe Hazard. În formă, belgianul va face diferenţa.
Redeschidem şi secţiunea pontul şi purcoiul – surpriza zilei de UCL a fost aseară aşa că sperăm la o seară mai liniştită şi profitabilă.