România – Campioană Europeană

0

Campioană Europeană la minifotbal, să ne înţelegem 🙂

“Băieţii noştri” au dat un recital în Creta şi au luat – atenţie, Piţi! – pentru a patra oară consecutiv titlul de Campioană Europeană. Cuvinte cheie: patru, consecutiv, Campion European.

Traseul a fost unul liniar – o singură sincopă, un moment de relaxare, altfel nu îmi pot explica efemera înfrângere în faţa Croaţiei – : două victorii economicoase cu 1-0 la Slovenia şi Polonia (plus înfrângerea de mai sus) în grupe, un clasic 1-0 cu Slovacia în optimi, un clar şi fără echivoc 2-0 cu Anglia în sferturi şi un 2-1 muncit (cred că a fost prima oară când băiţii noştri au transpirat) cu Germania. În finală, ai noştri i-au lăsat preţ de o repriză pe croaţi să spere la un rezultat mare. Apoi, două goluri în a doua repriză şi să înceapă focurile de artificii!

Aruncaţi o privire şi pe coeficienţi şi dincolo de mândria că suntem pe locul I, i-a căutaţi Spania sau Germania!

Dacă tot nu a avut obiectiv calificarea la World Cup 2014, ci la EURO 2016 (53 de echipe se bat pe 23 de locuri, hai că se poate!), i-aş sugera lui Piţi să arunce un ochi aici: găseşte nişte campioni europeni. Cine ştie.